vfd fdscdx

Rolety to praktyczne i łatwe w obsłudze i konserwacji systemy osłony przed światłem instalowane na oknach. Są kompaktowe, łatwe do zabrudzenia, łatwe w regulacji, trwałe i można je łączyć z niemal wszystkimi stylami wnętrz, dlatego cieszą się coraz większą popularnością wśród kupujących.

Dlaczego warto wybrać rolety z szynami

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele odmian rolet, różniących się zarówno designem, jak i wzornictwem oraz kolorystyką. Ale bez względu na to, jakie rolety wybierzesz, lepiej dawać pierwszeństwo nie wolnowiszącym modelom, ale produktom z bocznymi prowadnicami. Ich główną cechą jest obecność plastikowych lub metalowych prowadnic po bokach płótna, zapewniających jego dokładne dopasowanie do powierzchni okna. Dla użytkownika daje to wiele korzyści:

 • Wygodniejszy i łatwiejszy w obsłudze, ponieważ płótno rolety podnosi się i opada dokładnie w jednej pozycji. Dodatkowo eliminuje przypadkowe zagniecenia i uszkodzenia, przedłuża żywotność rolet.
 • Brak ingerencji podczas otwierania okiennic, ponieważ rolety ściśle przylegają do ramy.
 • W pozycji zamkniętej rolety nie ma szczelin na przenikanie promieni.
 • Zasłony nie kołyszą się przy otwartym oknie lub lekkim przeciągu, dzięki czemu nie generują niepotrzebnego hałasu i nie przeszkadzają.

Czym są przewodniki?

Prowadnice rolet to niewielkie elementy boczne, które znajdują się po bokach rolet i zapewniają dokładne przyleganie do ramy okiennej. Są kilku rodzajów:

 • Skrzynka aluminiowa.
 • Plastikowe pudełko.
 • Żyłka wędkarska.

Najłatwiejszą do zainstalowania i niezawodną opcją jest skrzynka plastikowa lub aluminiowa. Montowane są na taśmie dwustronnej, dzięki czemu montaż zajmuje minimum czasu i nie wymaga specjalnych umiejętności i wysiłku. Żyłka jest tańszą opcją mocowania żaluzji po bokach wzdłuż ramy okna lub drzwi, ale jest trudniejsza do zamocowania. Dodatkowo w zestawie znajdują się specjalne napinacze, które zapewniają naciąg sznurka, a także końcówka z pierścieniem na drążek obciążeniowy, do którego nawlecona jest żyłka wędkarska.

Montaż szyn bocznych

Mocowanie prowadnic strun

Aby zainstalować prowadnice z żyłki, musisz wykonać następujące czynności:

 • Zmontuj wspornik i uchwyt rolety w jedną konstrukcję za pomocą taśmy dwustronnie klejącej, po uprzednim odtłuszczeniu klejonych powierzchni.
 • Przymocuj sznurek do dolnej zakładki uchwytu zasłony.
 • Złóż wszystkie elementy rolety w jedną konstrukcję i zamocuj ją nad oknem.
 • Zamontuj mechanizm naciągu sznurka i zainstaluj go na dole skrzydła.
 • Przełóż sznurek z oczka uchwytu rolety przez ucho jego dolnego obciążnika, a następnie zamocuj go w napinaczu znajdującym się w dolnej części skrzydła okiennego za pomocą plastikowego klipsa.
 • Ustaw stopień naprężenia sznurka w taki sposób, aby płótno ściśle przylegało do powierzchni, ale jednocześnie poruszało się swobodnie w górę iw dół.
 • Jeśli żyłka okazała się większa niż pożądana długość, pozostałą część należy odciąć, aby nie przeszkadzała.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że montaż prowadnic bocznych z żyłki jest skomplikowany, ale w rzeczywistości jest dość prosty i zajmuje tylko 10-15 minut.

Instalacja w pudełku

Jeśli roleta do kuchni jest wyposażona w prowadnice plastikowe lub aluminiowe, montaż jest bardzo prosty. Najpierw mocowany jest wałek z płótnem, następnie mierzy się długość od wspornika do najniższego punktu, aż kurtyna opadnie. Następnie ta sama długość jest mierzona na prowadnicach i przycinana do pożądanego rozmiaru. Mocowane są dwustronną taśmą klejącą do ramy na całej długości kurtyny.
Ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka zasad, aby mocowanie elementów było niezawodne i trwałe:

 • Zanim zaczniesz kleić taśmę dwustronną, koniecznie odtłuść powierzchnię, na której będzie klejona. W takim przypadku nie używaj agresywnych rozpuszczalników, takich jak aceton, ponieważ mogą one uszkodzić zarówno ramę, jak i same prowadnice.
 • Nie trzeba kleić całego paska na raz, ale stopniowo na całej długości od góry do dołu.
 • Po zamocowaniu prowadnic należy pozostawić je w tej samej pozycji na kilka godzin, a dopiero potem będzie można opuścić lub podnieść zasłony.

Obecnie rolety są jedną z najchętniej wybieranych opcji montażu na oknach lub drzwiach. W porównaniu z roletami czy zasłonami z tkaniny są bardziej praktyczne i funkcjonalne, a jednocześnie niedrogie, trwałe i łatwe w pielęgnacji. Wybierając rolety wolnowiszące lub modele z prowadnicami bocznymi, lepiej trochę przepłacić i kupić drugą opcję. Ich montaż nie jest dużo trudniejszy i poradzi sobie z tym nawet początkujący, ale takie zasłony są wygodniejsze, nie wydają niepotrzebnego hałasu, nie tworzą zagnieceń i są trwalsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *