Szukasz szkolenia sprzedażowego lub biznesowego w Warszawie? Szkolenia edukacyjne!

Triumf interfejsu WIMP cz. II

W którym miejscu twórcy interfejsu WIMP musieli odejść od metafory pulpitu biurka? Najbardziej godne uwagi są dwa elementy: używanie menu i użycie jednej ręki. Gdy pracuje się przy prawdziwym biurku, samemu robi się coś z dokumentami: nie nakazuje się wykonania tego komuś lub czemuś. Jeśli każe się komuś coś zrobić, to zazwyczaj generuje się, a nie wybiera, ustne lub pisemne rozkazy słowne: „Proszę to włączyć do kartoteki”, „Proszę wyszukać wcześniejszą korespondencję”, „Proszę przekazać to Marii do załatwienia”.

Niestety równie niezawodna interpretacja swobodnie sformułowanych rozkazów w języku potocznym wykracza poza obecny poziom sztuki programowania – niezależnie od tego, czy rozkazy są formułowane ustnie, czy na piśmie. Tak więc projektanci interfejsu byli o dwa kroki od bezpośrednich działań wykonywanych na dokumentach przez użytkowników. Ze zwykłego biurka mądrze przyjęli jedną z form wyboru rozkazów – wydrukowaną kartkę z instrukcjami. Użytkownik może z niej wskazać jedno z ograniczonej listy poleceń o znormalizowanej semantyce. Projektanci rozszerzyli to rozwiązanie na poziome menu z rozwijanymi w dół pionowymi podmenu.

Wypowiadanie rozkazów i problem dwóch kursorów. Rozkazy to zdania w trybie rozkazującym: zawsze jest w nich orzeczenie i zwykle dopełnienie. W wypadku każdego działania trzeba więc podać czasownik i rzeczownik. Metafora wskazywania mówi, że aby wymienić dwie rzeczy na raz, należałoby mieć dwa odrębne kursory na ekranie, każdy napędzany odrębną myszką – jedną trzymaną w prawej ręce, a drugą w lewej. W końcu przy zwykłym biurku pracujemy na ogół obydwiema rękami. (Tak, ale jedna ręka zwykle tylko trzyma coś we właściwej pozycji: na ekranie komputerowym odbywa się to domyślnie). Umysł na pewno potrafi radzić sobie z operacjami dwuręcznymi: systematycznie używamy przecież dwóch rąk przy pisaniu na maszynie, przy prowa- dzeniu samochodu, przy gotowaniu. Wprowadzenie jednej myszki było wielkim krokiem do przodu dla producentów komputerów: żaden dostępny w handlu system nie dopuszcza dwóch jednoczesnych działań myszki i kursora, wykonywanych obydwiema rękami7.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.