Szukasz szkolenia sprzedażowego lub biznesowego w Warszawie? Szkolenia edukacyjne!

Różnica między celami końcowymi a celami pośrednimi

Sformułowanie celu rozpoczynające się od tego rodzaju słów ukierunkowuje cię i jest dobrym bodźcem do działania już w chwilę po jego zapisaniu. Na koniec trzeba jeszcze poznać różnicę pomiędzy celami końcowymi a celami pośrednimi – najlepiej zrobić to na następujących przykładach:

– Cel końcowy: Uzyskać obroty rzędu 150 tysięcy funtów.

– Cel pośredni: Co tydzień zawierać 20 umów sprzedaży.

– Cel końcowy: Schudnąć o 9 kilogramów.

– Cel pośredni: Jeść posiłki zawierające 1200 kalorii dziennie, w tym tylko 20% lub mniej tłuszczu.

-Cel końcowy: Zacieśnić więź z synami.

– Cel pośredni: Pisać co tydzień listy do synów.

Zastanów się, który z tych dwóch rodzajów celów bardziej ułatwi ci osiągnięcie tego, co chcesz. Na przykład od wielu lat stawiałam sobie schudnięcie jako cel końcowy. Ale dopiero kiedy zamieniłam go na cel pośredni, o którym wiedziałam, że łatwiej zagwarantuje mi sukces – osiągnęłam to, czego chciałam. Cele pośrednie określają działanie, które ma poprowadzić nas do głównego celu. A ponieważ bardzo ważne jest, aby uprzyjemniać sobie życie dążąc do osiągnięcia naszych celów, stwierdzam, że to właśnie cele pośrednie dostarczają nam silnego bodźca do dalszego działania oraz cząstkowych nagród na drodze do tego, co sobie zaplanowaliśmy. (Nie wolno zapominać o świętowaniu swoich osiągnięć i gratulowaniu sobie za każdym razem, kiedy zrealizujemy jakiś cel pośredni!)

Jednakże niektóre cele są o wiele łatwiej osiągalne, jeśli sformułowane są jako cele końcowe, chociaż często ich ustanowienie wymagało ode mnie więcej odwagi, zwłaszcza w takich dziedzinach, jak interesy, pieniądze czy zbieranie funduszy na jakiś charytatywny cel. Ale kiedy już nauczyłam się to robić, okazało się, że jestem w stanie podejmować coraz trudniejsze zadania i je realizować. To ciągłe „branie się za bary” z trudnościami zmusiło mnie do sięgnięcia po własne możliwości i odnalezienia w sobie zdolności do osiągania celów. Jestem przekonana, że dzięki temu o wiele silniej uruchomiłam swe możliwości, aniżeli gdybym nie podejmowała tak ogromnych zobowiązań. Zestawienie wytycznych do formułowania skutecznych celów. Cel musi:

– być konkretny,

– być wymierny,

– mieć ramy czasowe,

– być tak sformułowany, aby zaczynał się od czasownika,

– być albo końcowy, albo pośredni.

Formułowanie celu

Nadszedł czas, aby pisemnie sformułować cele na swój najlepszy rok. Kiedy już wybierzesz dla siebie dążenie życiowe nr 2, pierwszym krokiem jest wytyczenie sobie celów, których podstawą są wartości, jakie wyznajesz. Już sam ten krok przybliża cię do życia bardziej zintegrowanego i dostarczającego ci więcej satysfakcji. A kiedy owe cele odnoszą się do twoich podstawowych potrzeb i pragnień, wówczas – realizując je – osiągniesz poczucie spełnienia i dochowasz wierności sobie.

Jeśli już uzmysłowiłeś sobie, jakie są twoje życiowe cele, i masz określoną wizję siebie lub misji do spełnienia, niektóre cele okażą się jednorocznymi etapami na drodze do osiągnięcia bardziej odległych celów. Na tyle, na ile jest to możliwe, wyznaczaj je sobie w ramach długoterminowych planów.

Razem z Timem od czterech lat pracujemy nad naszym planem 50/57, który polega na tym, że mamy wziąć roczny urlop, kiedy on będzie miał 50 lat, a ja 57. Zawiera on w sobie wiele krótkoterminowych celów i ułatwia nam dokonywanie takich wyborów, które sprzyjają realizacji tego marzenia. Tuż po sporządzeniu tego planu zmieniliśmy naszą „politykę finansową”. Ograniczyliśmy pieniądze wydawane na jedzenie, wakacje i ubrania i przyśpieszyliśmy spłacanie kredytu. Co roku wyznaczamy sobie jako cel oszczędzanie, spłacenie kredytu i innych pożyczek oraz gromadzenie wiedzy na temat miejsc, które chcemy zwiedzić.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.