Szukasz szkolenia sprzedażowego lub biznesowego w Warszawie? Szkolenia edukacyjne!

KTÓRĘDY UCIEKA CZAS

Mało kto umie gospodarować pieniędzmi, a jeszcze rzadszą jest sztuka gospodarowania czasem, który jest przecież cenniejszy. Najwięcej czasu tracimy z powodu:

– 1) pracy bez należytego skupienia,

– 2) niewykorzystywania minut,

– 3) braku planowania lub niewłaściwego planowania dnia.

– 1) Prawie każdą pracę można wykonać lepiej i prędzej pod warunkiem ześrodkowania na niej całej uwagi. Pisałem już o tym, więc wystarczy, jeśli powtórzę, że rozproszenie uwagi to złodziej czasu jeszcze gorszy od przychodzących nie w porę gości.

– 2) Czas ucieka wszystkimi szparami, jeśli ich starannie nie zatkać. Jakże często spojrzawszy na zegarek wołasz: „Już jedenasta, a ja jeszcze nic nie zrobiłem!” Angielskie przysłowie powiada: „Dbaj o pensy, a funty same o siebie zadbają”. To samo można powiedzieć o czasie: dbaj o minuty, a godziny, dnie i lata same o siebie zadbają.

Co robisz w kolejce? Co robisz czekając na spóźniającego się kolegę? Co robisz, gdy ci się wydaje, że już nie warto się brać do niczego? Czy idąc do dentysty, bierzesz ze sobą zeszyt ze słówkami lub książkę do czytania?

Prawie wszystko można odzyskać z wyjątkiem straconego czasu. Niejeden wybitny człowiek zawdzięcza swoją wielkość minutom, które inny bezmyślnie strwonił. Longfellow przetłumaczył Piekło Dantego pracując nad nim tylko wtedy, gdy czekał na zagotowanie się wody na herbatę.

– 3) Umiejętne nabywanie wiedzy to przede wszystkim sprawa planowania lat, miesięcy, dni i godzin. Póki jesteś uczniem, inni to robią za ciebie, inni narzucają ci z grubsza plan i tempo nauki, ale na wyższych uczelniach organizację nabywania wiedzy w daleko większym stopniu pozostawia się twojej własnej inicjatywie i samodyscyplinie, a gdy pracujesz zawodowo, dokształcaniem swoim kierujesz prawie wyłącznie sam.

Planując nie bądź fantastą. Lepszy jest skromny plan wykonany niż ambitny załamany. Nazbyt często wyznaczając sobie zadania zapominamy, że każdej decyzji zrobienia czegoś musi towarzyszyć decyzja zrezygnowania z czegoś innego. Chcesz skończyć kurs kreślarski? Bardzo dobrze, ale będziesz musiał ograniczyć chodzenie do kina i kawiarni, mniej pomagać matce w gospodarstwie albo „urywać się” z pracy. Sama ambicja jest śmieszna, gdy nie towarzyszy jej realizm.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.