Szukasz szkolenia sprzedażowego lub biznesowego w Warszawie? Szkolenia edukacyjne!

Komunikacja jest procesem dwukierunkowym

Czy przyjmiesz, że człowiek jest nieśmiały czy zarozumiały, zależeć będzie od twoich odczuć, a te wynikają z nagromadzonego doświadczenia. Podobnie, jeżeli rozmówca przemawia do ciebie w określony sposób i odwraca od ciebie wzrok, to także świadczy o jego odczuciach na twój temat. Mógłby on spodziewać się, że zachowasz się wyniośle i spojrzysz na niego z góry, dlatego może odwracać wzrok, aby uniknąć ewentualnych ataków agresji z twojej strony.

Komunikacja jest procesem dwukierunkowym. Nadawca i odbiorca cały czas ze sobą współdziałają i każdy jest i nadawcą, i odbiorcą jednocześnie. Kiedy mówisz coś do partnera, cały czas obserwujesz jego reakcje – mogą one wpłynąć na twoje dalsze komunikowanie się. Jeśli dostrzegasz, że partner wyraża miną niezadowolenie, kiedy opowiadasz mu o incydencie w biurze, możesz zdecydować, że nie opowiesz o innym zajściu, aby już go nie denerwować. Jeżeli się denerwuje, denerwujesz się i ty, a więc zadbaj o spokój swego umysłu i przerwij konwersację.

Innym czynnikiem wpływającym na twój sposób komunikowania się jest środowisko. Wchodzisz w rozmaite role w zależności od tego, z kim rozmawiasz i gdzie ta rozmowa się odbywa. Kobieta będzie mówić w określony sposób, gdy gra rolę „matki”, a w zupełnie inny, kiedy przyjmie na siebie rolę „szefowej” w pracy. Mężczyzna będzie wyrażał się zupełnie inaczej w rozmowie oficjalnej w biurze, a zupełnie inaczej opowie o swej pracy przyjaciołom na prywatce.

Skoro w ciągu życia musimy wchodzić w wiele ról, nasz sposób komunikowania się powinien być elastyczny. Przy każdej nowej roli – studenta, rodzica, narzeczonej, pracownika – musimy opanować odpowiedni język, odpowiednie sposoby komunikowania się, typowe dla nowego kontekstu. Nasza zdolność adaptacyjna uzależniona jest w najwyższym stopniu od nagromadzonego doświadczenia. Sztuka porozumiewania się wywodzi się z tego, czego nauczyliśmy się jako dzieci od naszych rodziców. Przyswojone umiejętności decydują o sposobie komunikowania się z innymi, o rozwijaniu przez nas tej sztuki i o tym, jak potrafimy utrzymać ją w relacjach z ludźmi.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.