Szukasz szkolenia sprzedażowego lub biznesowego w Warszawie? Szkolenia edukacyjne!

Język wysokiego poziomu i programowanie interakcyjne

Najważniejszymi dwoma narzędziami w dzisiejszym programowaniu systemowym są te, których nie używaliśmy w pracach nad OS/360 przed prawie dziesięciu laty. Jeszcze dziś nie znajdują powszechnego zastosowania, ale wszystko wskazuje na ich siłę i możliwości zastosowania. Są to: (1) język wysokiego poziomu i (2) programowanie interakcyjne. Jestem przekonany, że jedynie siła bezwładności i bałaganiar- stwo są przyczynami braku powszechnego stosowania tych narzędzi: trudności techniczne nie są już dziś żadną przeszkodą.

Język wysokiego poziomu. Do korzystania z języka wysokiego poziomu powinna nas przekonać wydajność i możliwość szybkiego poprawiania błędów. O wydajności programisty mówiliśmy już wcześniej (rozdział 8). Danych liczbowych wielu na ten temat nie ma. Te jednak, które istnieją, wskazują zdecydowanie na zwielokrotnienie korzyści, a nie tylko na nieznaczny ich przyrost procentowy.

Usprawnienie procedury usuwania błędów wynika z tego, że błędów jest po prostu mniej i łatwiej je znaleźć. Jest ich mniej, bo przy programowaniu unika się poziomu narażonego na powstawanie błędów, poziomu, na którym popełnia się nie tylko błędy składniowe, ale i semantyczne, jak błędne wykorzystanie rejestrów. Błędy są też łatwiejsze do znalezienia, bo pomaga w tym diagnostyka kompilatora i, co ważniejsze, jest dostępne migawkowanie.

Moim zdaniem, względy związane z wydajnością i wykrywaniem oraz usuwaniem błędów mają najważniejsze znaczenie. Trudno mi wyobrazić sobie system programowania, który budowałbym w języku asemblerowym.

A co z klasycznymi zastrzeżeniami wobec takich narzędzi? Istnieją trzy. Nie można robić tego, co się chce. Program wynikowy jest zbyt duży. Program wynikowy działa zbyt wolno. Co do funkcji, nie sądzę, żeby to zastrzeżenie nadal było uzasadnione. Wszystko wskazuje na to, że jest możliwe zrobienie tego, co jest potrzebne, ale trzeba się trochę napracować nad znalezieniem sposobu, jak to robić, a poza tym można być zmuszonym do zastosowania jakichś niezbyt ładnych sztuczek3-4.

Co do rozmiarów zajmowanej pamięci, nowoczesne kompilatory optymalizujące radzą sobie z tym już zupełnie nieźle, a z czasem będzie jeszcze lepiej. Co do szybkości działania programu, dzięki kompilatorom optymalizującym powstają dziś programy szybsze niż te pisane ręcznie przez większość programistów. Poza tym problem związany z czasem wykonania można zazwyczaj rozwiązać, zastępując ręcznie pisanym fragmentem od jednego do pięciu procent programu generowanego przez kompilator po pełnej jego weryfikacji5.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.